Ako vybrať gitaru

Ako vybrať gitaru

Na začiatku je najdôležitejší správny výber. Platí to aj pri výbere prvej gitary, ktorá hlavne počas prvých dní a týždňov dokáže byť rovnako zábavná ako demotivujúca. Postupné zvládanie nástroja totiž so sebou prináša aj nespočetné množstvo pokusov, omylov, ďalších pokusov… a žiaľ aj ďalších omylov. Práve preto je dôležité, aby si si hneď na začiatku vybral/a gitaru, ktorú budeš zbožňovať a o ktorú sa ti jednoducho oplatí zabojovať. Ako sa ale rozhodnúť hneď na začiatku správne? Jednoducho si sadni, dopraj si pohodlie a zodpovedz si týchto niekoľko otázok, ktoré ti pomôžu lepšie sa zorientovať v zdanlivo neprehľadnom mori nástrojov.Vyber si gitaruNa čo budem gitaru využívať?

Je jedno, či to na začiatku myslíš s hudbou smrteľne vážne, alebo to chceš skúsiť len tak zo zvedavosti. Na začiatku budeš totiž potrebovať najmä pevnú vôľu a nástroj, ktorý dokáže “odpúšťať” chyby. V prípade elektrickej alebo klasickej gitary máš dvere otvorené dokorán. Obe znejú skvelo a navyše sú šetrné k tvojim prstom. Akú hudbu chcem na mojej gitare vlastne hrať?

Odveká dilema budúcich gitaristov začína práve touto vetou. Ak si rozumieš s monštróznymi hlasitosťami a dravými riffmi, siahni určite po elektrickej gitare. Ak ale chceš svojich poslucháčov ohurovať hudbou kdekoľvek a kedykoľvek, určite sa poobzeraj po akustickej alebo klasickej gitare. Výber ponecháme tebe. Aká hudba ti dokáže učarovať, vieš predsa najlepšie sám/sama.

scooter-2

Koľko mám minúť na svoju prvú gitaru?Vec sa má takto – kvalitnejší nástroj je vždy príjemnejší na dotyk, lepšie znie, lepšie sa na ňom hrá a ľahšie cvičí. Neznamená to však, že musíš prasiatko rozbiť až keď v ňom bude krvopotne našetrená štvorciferná suma. Ak to s hudbou myslíš naozaj vážne, odporúčame ti zainvestovať do nástroja aspoň 300–500 €, ak má byť gitara len akousi zábavkou (čo je úplne v poriadku), kategória do 250 € by mala postačovať.Na čo treba pri jednotlivých nástrojoch prihliadať?

Pri akustických a elektroakustických nástrojoch sú to rozhodne dreviny a kvalita spracovania. Ako sa jednotlivé drevá prejavujú vo zvuku si môžeš prečítať tu. Ak sa rozhodneš pre elektrickú gitaru, určite si nenechaj ujsť pár rád ohľadne drevín a snímačov, ktoré sme ti pripravili tu. Podľa čoho si vyberiem gitaru, ak sa stále neviem rozhodnúť?

Spomeň si na svoje obľúbené piesne, interpretov alebo žánre a skús sa poobzerať po nástrojoch, na ktorých boli tvoje obľúbené veci zložené. Rockoví gitaristi budú pravdepodobne loviť v teritóriu gitár typu LP, ST alebo T-modely, milovníci temna by sa mali pozrieť po gitarách s poriadne silným výstupom, citlivým folkáčom/folkáčkam odporúčame zaloviť vo vodách akustických gitár a milovníci latinskoamerických žánrov si prídu na svoje s klasickou gitarou. Pozorne skúmajte a ešte pozornejšie vyberajte.Vyber si gitaru

Aké sú najznámejšie značky gitár?

Ak chceš hneď od začiatku staviť na prvotriednu kvalitu, môžeš sa nechať viesť reputáciou najväčších značiek na trhu. V rámci elektrických gitár je to rozhodne gigantická dvojica Fender a Gibson, no netreba zabúdať ani na japonského velikána Ibanez. Akustické a elektroakustické gitary majú pod palcom špičkoví výrobcovia Martin, LAG alebo Takamine a na klasické gitary špičkovej kvality sa môžeš spoľahnúť pri značke Yamaha.

Aký veľký je rozdiel medzi drahou a lacnou gitarou?Spravidla býva tento rozdiel markantný. Drahé nástroje sú totiž vybavené lepšími drevinami, lepšími súčiastkami a sú profesionálne nastavené tak, aby sa na nich hralo čo najpohodlnejšie. Okrem toho znejú VŽDY skvelo. Lacné nástroje majú svoje muchy, ktoré však ako začiatočník/začiatočníčka nemusíš vôbec pocítiť. Neskôr však pravdepodobne budeš musieť porozmýšľať nad “niečím lepším”.Vedeli by ste mi odporučiť nejaký “zlatý štandard” medzi gitarami?

Každý typ gitár má svoju ikonu, ktorá definuje celú jeho existenciu. Ak to chceš skúsiť s absolútnou klasikou, rozhodne ti v tom nebudeme brániť. Pri elektrických gitarách sa za zlatý štandard považuje dvojica Stratocaster a Les Paul. Obe vznikli zhruba v rovnakom čase a dodnes kraľujú všetkým elektrickým gitarám. Stratocaster ponúka ostrejší a prenikavejší zvuk so skleneným charakterom (predstavte si napríklad Jimiho Hendrixa, Davida Gilmoura alebo Johna Fruscianteho), Les Paul je mäkší, medovejší, no pri správnom nakopnutí dokáže byť oveľa dravejší a tvrdší (predstav si napríklad zvuk Jimmyho Pagea, Slasha alebo Zakka Wyldea). Pri akustických a elektro-akustických gitarách je to rozhodne legenda menom Dreadnought, ktorú preslávil rovnomenný model značky Martin. Zatvor oči a predstav si akustickú gitaru. To, čo práve vidíš vo svojich predstavách je Dreadnought. Hutné basy, veľký a hlasný zvuk – jednoducho nemôžeš šliapnuť vedľa.

Pri klasických gitarách si daj pozor najmä na veľkosť, tvar je totiž vo väčšine prípadov rovnaký. Klasické gitary sa vyrábajú v rôznych veľkostiach pre dospelých, tínedžerov ale aj pre deti. Daj si preto pozor, aby sa ti po rozbalení zmestili prsty na hmatník. Dospelácke veľkosti sú zväčša označované ako 4/4 . Sú to dve rovnaké čísla, takže sa to našťastie ľahko pamätá. Od tohto okamihu je to už len o tebe a tvojej novej gitare. Nezabúdaj ostať naladený/á a nezanedbaj staroslivosť o nástroj. Je len na tebe, či sa z teba a gitary časom stanú cudzinci alebo svetové hviezdy.

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required